UTAKMICA DANA: Derbi preporođene Rumunjske i Švedske pred 55 000 duša u Bukureštu

Autor: Josip Valjan - Harambašić

Rumunjska nogometna reprezentacija dugo nije bitan čimbenik na svjetskoj nogometnoj sceni. Posljednji puta igrali su završnicu svjetskog nogometnog prvenstva u Francuskoj kada ih je Davor Šuker izbacio iz utrke za odličjem udarcem s bijele točke.

Bilo je to vrijeme Georgia Hagija, Bogdana Stelee, Petrescua i Moldovana. U skupini su pobijedili Englesku 2 – 1, Kolumbiju 1 -0, s Tunisom su remizirali, no preko Hrvatske nisu mogli.

Ove godine na Europskom U -21 prvenstvu u San Marinu, mladi Vatreni teško su stradali od rumunjskih vršnjaka. Izabranici Nenada Gračana teško su stradali, rezultat od 4 – 1 bio je više nego opravdan. Od Rumunja je teško pogažen i engleski pomladak koji je također “popio” četiri komada, bilo je 4 -2.

Rumunji su izbačeni tek u polufinalu od Njemačke, Elf je slavio 4 -2 s dva pogotka u 90. minuti susreta, prvenstvo je osvojila Olmova Španjolska.

Žuti danas imaju priliku na domaćem terenu, ukoliko pobijede Švedsku, skočiti na drugo mjesto grupe F s dva boda prednosti ispred Skandinavaca. Međutim domaćinima je potrebna pobjeda od 1 – 0 ili dva gola razlike zbog

Momčad nekadašnjeg reprezentativca a danas izbornika reprezentacije, Cosmina Contre, odigrala  je od ožujka 2018. godine 18 utakmica, a upisala je samo dva poraza. Jedan se dogodio nedavno, na domaćem terenu u kvalifikacijama od Španjolske (1-2). Drugi je upisan upravo protiv Švedske u gostima (1-2) što je bitno zbog međusobnog omjera. U međusobnim okršajima Šveđani su slavili pet puta, Rumunji tri puta, isto toliko puta bilo je neodlučeno.

Rumunjska mogla imati dva boda više da u posljednjem susretu kvalifikacija nije primila gol u 92. minuti i na taj način remijem protiv Norvežana (1 – 1) izgubila velika dva boda.

Možda je upravo u toj, zadnjoj minuti ogleda protiv Norveške, Rumunjska izgubila šansu da se kao drugoplasirana reprezentacija plasira na Euro. Šveđani zadnje kolo igraju protiv Farskih otoka dok Rumunji putuju na noge Furiji. Sigurno je da će zbog te činjenice Šveđani biti nešto opušteniji, Rumunji će morati krenuti punim gasom u Bukureštu na Areni Nationala.

– Imam veliko povjerenje u svoje igrače. Siguran sam da će nam 50.000 navijača na tribinama pomoći da upregnemo svu snagu koju imamo na putu prema pobjedi. Idemo u utakmicu s jednim snom i jednom misijom. I to nas čini jačim. Moramo pobijedili 1-0 ili s dva gola razlike. Možemo mi to – najavio je rumunjski izbornik Cosmin Contra koji će u ovom susretu biti bez bitnog napadača Andonea te Grigorea i Chirichesa.

Utakmicu gledajte na SportKlub (BiH)SportKlub (Cro)SportKlub (Mac)SportKlub (Mon)SportKlub (Ser)SportKlub (Slo).

Autor:Josip Valjan - Harambašić