Pixsell

Autor: hina

Hajduk je po peti put osvojio "Rabuzinovo sunce", ali tek prvi put u posljednjih sedam godina. Šibeniku ostaje utjeha da je već sam ulazak u finale najveći uspjeh u povijesti kluba.

Nogometaši Hajduka pobjednici su 19. izdanja Hrvatskog nogometnog kupa. U uzvratnom susretu finala Hajduk je na Šubićevcu pobijedio Šibenik 2:0 i tako potvrdio trijumf iz prve utakmice u kojoj je slavio 2:1. Golove za splitski sastav postigli su Ante Vukušić (16) i Senijad Ibričić (90+2-11m).

Hajduk je po peti put osvojio “Rabuzinovo sunce”, ali tek prvi put u posljednjih sedam godina. Šibeniku ostaje utjeha da je već sam ulazak u finale najveći uspjeh u povijesti kluba.

ŠIBENIK – HAJDUK 0:2

ŠIBENIK. Stadion Šubićevac – 5.500 gledatelja; Sudac: Domagoj Vučkov (Rijeka);

Strijelac: 0:1 Vukušić (16), 0:2 Ibričić (90+2-11m)

Žuti kartoni: Bloudek, Zec / Skoko

Crveni kartoni:

ŠIBENIK: Blažević – Bulat, Vidić, Budiša, Medvid – Bačelić-Grgić, Ademi, Husmani (od 70. Jakoliš), Bloudek (od 61. Elez) – Zec, Dajić (od 46. Fuštar)

HAJDUK: Subašić – Rubil, Maloča, J.Buljat, Strinić – Andrić, Skoko (od 79. Pandža), Oremuš (od 46. Ljubičić), An.Sharbini (od 84. Tičinivić) – Ibričić, Vukušić

Nakon početnih 15 minuta koji su protekli u ravnopravnoj igri bez pravih prilika, Hajduk je već u 16. minuti došao do vodstva nakon sjajne akcije Ante Vukušića i Senijada Ibričića. Vukušić je odigrao dupli pas s Ibričićem i potom udarcem s 14 metara zatresao mrežu suparničke momčadi. Domaćin je već u idućoj minuti mogao izjednačiti, no Ermin Zec je iz sjajne prilike prebacio Hajdukova vrata. Zec je odličnu priliku imao i u 40. minuti, međutim dubinsku loptu iza leđa obrane Hajduka nije dobro primio prsima što je iskoristio Jurica Buljat otklonivši opasnost. Vratima Hajduka u prvom poluvremenu opasno su zaprijetili i Jusuf Dajić u 43. minute, te Stipe Bačelić-Grgić u sudačkoj nadoknadi, no nije bilo promjene rezultata.

Pritisak i u drugom dijelu

Pritisak domaćina nastavio se i u drugom dijelu. U prvih deset minuta Šibenik je imao dvije izgledne prilike, no udarci Zeca i Medvida završili su preko gola. Domaćin je priliku imao i u 70. minuti, no tragičar večeri, Zec još jednom je loše reagirao. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika, Hajduk je mogao riješiti u 75. minuti kada je Vukušić imao dva ‘zicera’, no Blažević je oba puta vrhunski reagirao. U samoj završnici utakmice Šibenik je krenuo na sve ili ništa. U 85. minuti Zec je napokon svladao Subašića, međutim gol je poništen zbog zaleđa, premda je napadač Šibenika bio u dozvoljenoj poziciji. Sporna situacija se dogodila i u 89. minuti kada je domaćin tražio kazneni udarac nakon starta Rubila nad Zecom. No, nije bilo dvojbe u drugoj minuti sudačke nadoknade kada je Bulat u svom kaznenom prostoru oborio Ljubičića, a Ibričić je udarcem s bijele točke potvrdio pobjedu Hajduka.

Policija smirivala Funcute

Nakon navijačkih nereda na subotnjem derbiju između Dinama i Hajduka, niti uzvratni ogled finala hrvatskog Kupa između Šibenika i Hajduka na Šubićevcu nije prošao posve mirno.

U 27. minuti je došlo do međusobne tučnjave među navijačima Šibenika, Funcutima zbog čega je intervenirala policija koja je smirila situaciju. Divljanje navijača je trajalo desetak minuta, a zapaljeno je i nekoliko baklji. Sredinom drugog dijela do bakljade je došlo i na tribini s gostujućim navijačima.

Srećom, ostatak utakmice, barem na stadionu prošao je bez incidenata u sjajnoj atmosferi koju su stvorili navijači oba kluba. Na stadionu je bilo više od 5.000 gledatelja, među kojima i oko tisuću navijača Hajduka.

Zbog straha da se u Šibeniku ne ponove scene iz Maksimira policija je angažirala brojne snage, a procjenjuje se kako je na red pazilo više od tisuću policajaca i zaštitara.

Uoči početka utakmice atmosfera u Šibeniku je bila sjajna. Najveća utakmica u povijesti šibenskog kluba izazvala je erupciju oduševljenja i prazničku atmosferu na ulicama Krešimirova grada. Nažalost po domaćine pokal odlazi u Split.